ITP - WHEEL DELTA STEEL 14X7 4/110 5 - 02310031
97,61incl. VAT
97,61incl. VAT

97,61incl. VAT
| Type | Spun |
|---|---|
| Wheel Offset | 5+2 |
| Load Capacity | 136 kg (300 lb) |
| Valve Stem Installed | None |
| Recommended Valve Stem | TR-412 |
| Valve Stem Core Torque Spec | 3 lb/in - 4 lb/in |
| Recommended Valve Stem Length | 0.88" |
| Recommended Valve Stem Diameter | 0.453" |
| Recommended Valve Stem Material | Rubber |
| Research Value | Finalized |
| Riding Style | UTV , ATV |
| Load Capacity Metric | 136 kg |
| Bolt Hole Pattern | 4/110 |
| RIM DIAMETER | 14" |
| Rim Width | 7" |
|---|---|
| Brand | ITP |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black , Gloss |
| Product Name | Wheel |
| Material | Steel |
| Mounting Position | Front/Rear |
| SIZE | 14x7 |
| Model | Delta |
| Features | Stud Diameter 12 mm |
| Base Finish | Gloss |
| Load Capacity Imperial | 300 lb |
