ITP - Mud Lite XL 25x8.00-12 NHS 68F - 03200103
124,96incl. VAT
124,96incl. VAT

124,96incl. VAT
| Brand | ITP |
|---|---|
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tread Depth | 25,4 mm (1-1/8") |
| Tire Diameter_EU | 25 |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Recommended Operating PSI | See Vehicle Owner's Manual |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 7" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 4.5" |
| Research Value | Finalized |
| Riding Style | UTV , ATV |
| Tire Size | 25x8-12 |
| Tire Diameter | 25" |
| Tread Depth Imperial | 1-1/8" |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Market Segment | UTV , ATV |
|---|---|
| Style | Mud , Snow |
| Units | Each |
| Product Name | Tire |
| Mounting Position | Front/Rear |
| RIM DIAMETER | 12" |
| Width | 8" |
| Width_EU | 8 |
| TUBE TYPE | Tubeless |
| CONSTRUCTION | - (Bias) |
| Tire Size_EU | 25x8-12 |
| LOAD/SPEED INDEX | 43F |
| Rim Diameter_EU | 12 |
| Tread Pattern/Model | Mud Lite XL |
| Tread Depth Metric | 25.4 mm |
