RENTHAL - RENTHAL TWINWALL 996 RED - 06010221
204,61incl. VAT
204,61incl. VAT

204,61incl. VAT
| Brand | RENTHAL |
|---|---|
| Clamping Diameter Metric | 28.6 mm |
| Clamping Diameter Imperial | 1-1/8" |
| Height Metric | 93 mm |
| Height Imperial | 3-3/8" |
| Research Value | Finalized |
| Riding Style | ATV , Off-Road |
| Clamping Width Metric | 130 mm |
| Rise Metric | 53 mm |
| Rise Imperial | 2-3/32" |
| Pullback/Sweep Metric | 49 mm |
| Pullback/Sweep Imperial | 1-15/16" |
| Clamping Width Imperial | 5-1/8" |
| Controls Diameter Metric | 22 mm |
| Handlebar Diameter Metric | 28.6 mm |
| Controls Diameter Imperial | 7/8" |
| Handlebar Diameter Imperial | 1-1/8" |
| End Rise Metric | 50.8 mm |
| Clamping Width | 130 mm (5-1/8") |
| Controls Diameter | 22 mm (7/8") |
| Handlebar Diameter | 28,6 mm (1-1/8") |
|---|---|
| Style | Universal |
| Units | Each |
| Base Color | Red |
| Color/Finish | Anodized , Red |
| Product Name | Handlebar |
| Material | 7010-T6 Aluminum |
| Features | Knurled Clutch End , Includes Pad , Crossbar |
| Base Finish | Anodized |
| Width | 81,1 cm (32") |
| Width Metric | 81.1 cm |
| Width Imperial | 32" |
| Height | 93 mm (3-3/8") |
| Rise | 53 mm (2-3/32") |
| End Rise | 50,8 mm (2") |
| Type/Bend | Villopoto/Stewart , Twinwall |
| Pullback/Sweep | 49 mm (1-15/16") |
| Clamping Diameter | 28,6 mm (1-1/8") |
| End Rise Imperial | 2" |
