RK - CHAIN RK530XRE 116R - 12232010
122,34incl. VAT
122,34incl. VAT

122,34incl. VAT
| Type | Chain |
|---|---|
| LINKS | 116 |
| SEAL TYPE | XW-Ring |
| TENSILE STRENGTH | 40 kN (8992 lb) |
| Master Link Connector Type | Rivet |
| MAX ENGINE CC OFFROAD | 1000 cc |
| Research Value | Level 2 |
| Riding Style | Off-Road , Street , Adventure Touring / Dual-Sport |
| Tensile Strength Metric | 40 kN |
| Tensile Strength Imperial | 8992 lb |
| Number of Links | 116 |
| Chain Size | 530 |
|---|---|
| Brand | RK |
| Units | Each |
| Color/Finish | Steel |
| Product Name | Drive Chain |
| CHAIN TYPE | 530 XRE |
| SIZE | 530 |
| Model | XRE Series |
| Weight | 1,98 kg/100 Links |
| COLOR | Steel |
| Maximum Engine Displacement (Offroad) | 1000 cc |
