YUASA - BATTERY YUASA MF YTX16-BS-1 - YTX16BS1
171,14incl. VAT
171,14incl. VAT

171,14incl. VAT
| Type | AGM Maintenance Free |
|---|---|
| Length Metric | 150 mm |
| Length Imperial | 5-7/8" |
| Height Metric | 160.1 mm |
| Acid | Includes Acid Pack |
| CCA/Ampere | 230 A |
| Battery Capacity | 14 Ah |
| Reference Number | YTX16-BS-1 |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Right |
| Positive Terminal Location | Left |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.4 A |
| Research Value | Finalized |
| Volts | 12 V |
| Height | 160,1 mm (6-5/16") |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Battery |
| Model | YTX |
| Length | 150 mm (5-7/8") |
| Width | 87 mm (3-7/16") |
| Width Metric | 87 mm |
| Width Imperial | 3-7/16" |
| Weight | 4,7 kg (10,4 lb) |
| Weight Metric | 4.7 kg |
| Weight Imperial | 10.4 lb |
| Riding Style | ATV , Street |
