YUASA - BATTERY YUASA MF YTX20HL-BS - YTX20HLBS
249,26incl. VAT
249,26incl. VAT

249,26incl. VAT
| Type | AGM Maintenance Free |
|---|---|
| Length Imperial | 6-7/8" |
| Height Metric | 155 mm |
| Height Imperial | 6-1/8" |
| Acid | Includes Acid Pack |
| CCA/Ampere | 310 A |
| Battery Capacity | 18 Ah |
| Reference Number | YTX20HL-BS |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Left |
| Positive Terminal Location | Right |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.8 A |
| Research Value | Level 2 |
| Length Metric | 175 mm |
| Volts | 12 V |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Kit |
| Product Name | Battery |
| Model | YTX |
| Length | 175 mm (6-7/8") |
| Width | 87,3 mm (3-7/16") |
| Width Metric | 87.3 mm |
| Width Imperial | 3-7/16" |
| Weight | 6,8 kg (15 lb) |
| Weight Metric | 6.8 kg |
| Weight Imperial | 1.5 lb |
| Height | 155 mm (6-1/8") |
| Riding Style | UTV , ATV , Street , Snow , Watercraft |
