YUASA - BATTERY YUASA MF YTX12-BS - YTX12BS
91,92incl. VAT
91,92incl. VAT

91,92incl. VAT
| Type | AGM Maintenance Free |
|---|---|
| Length Imperial | 5-7/8" |
| Height Metric | 130 mm |
| Height Imperial | 5-1/8" |
| Acid | Includes Acid Pack |
| CCA/Ampere | 180 A |
| Battery Capacity | 10 Ah |
| Reference Number | YTX12-BS |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Right |
| Positive Terminal Location | Left |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.2 A |
| Research Value | Finalized |
| Length Metric | 150 mm |
| Volts | 12 V |
| Height | 130 mm (5-1/8") |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Battery |
| Model | YTX |
| Length | 150 mm (5-7/8") |
| Width | 87 mm (3-7/16") |
| Width Metric | 87 mm |
| Width Imperial | 3-7/16" |
| Weight | 3,4 kg (7,5 lb) |
| Weight Metric | 3.4 kg |
| Weight Imperial | 7.5 lb |
| Riding Style | UTV , ATV , Street |
