YUASA - BATTERY YUASA FA YTZ7S - YTZ7S
100,07incl. VAT
100,07incl. VAT

100,07incl. VAT
| Type | AGM Maintenance Free |
|---|---|
| Length Imperial | 4-7/16" |
| Height Metric | 104 mm |
| Height Imperial | 4-1/8" |
| Acid | Factory Activated |
| CCA/Ampere | 130 A |
| Battery Capacity | 6 Ah |
| Reference Number | YTZ7S |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Left |
| Positive Terminal Location | Right |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.8 A |
| Research Value | Level 2 |
| Length Metric | 112 mm |
| Volts | 12 V |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Product Name | Battery |
| Model | YTZ |
| Length | 11,2 cm (4-7/16") |
| Width | 70 mm (2-3/4") |
| Width Metric | 70 mm |
| Width Imperial | 2-3/4" |
| Weight | 2,1 kg (4,6 lb) |
| Weight Metric | 2.1 kg |
| Weight Imperial | 4.6 lb |
| Height | 10,4 cm (4-1/8") |
| Riding Style | UTV , Off-Road , ATV , Street , Adventure Touring / Dual-Sport , Snow , Watercraft |
