YUASA - BATTERY YUASA MF YTX14-BS - YTX14BS
101,68incl. VAT
101,68incl. VAT

101,68incl. VAT
| Type | AGM Maintenance Free |
|---|---|
| Volts | 12 V |
| Length Metric | 152.4 mm |
| Height Metric | 145 mm |
| Acid | Includes Acid Pack |
| CCA/Ampere | 200 A |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Reference Number | YTX14-BS |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Right |
| Positive Terminal Location | Left |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.4 A |
| Height | 145 mm (5-3/4") |
| Weight Imperial | 8 lb |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Battery |
| Model | YTX |
| Length | 152,4 mm (6") |
| Width | 87,3 mm (3-7/16") |
| Width Metric | 87.3 mm |
| Width Imperial | 3-7/16" |
| Weight | 3,7 kg (8,25 lb) |
| Weight Metric | 3.7 kg |
| Research Value | Finalized |
