YUASA - BATTERY YUASA MF YTX16-BS - YTX16BS
169,98incl. VAT
169,98incl. VAT

169,98incl. VAT
| Type | AGM Maintenance Free |
|---|---|
| Height Metric | 161 mm |
| Height Imperial | 6-3/8" |
| Acid | Includes Acid Pack |
| CCA/Ampere | 230 A |
| Battery Capacity | 14 Ah |
| Reference Number | YTX16-BS |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Right |
| Positive Terminal Location | Left |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.4 A |
| Research Value | Finalized |
| Length Metric | 150 mm |
| Volts | 12 V |
| Height | 16,1 cm (6-3/8") |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Battery |
| Model | YTX |
| Length | 150 mm (5-7/8") |
| Width | 87 mm (3-7/16") |
| Width Metric | 87 mm |
| Width Imperial | 3-7/16" |
| Weight | 5,6 kg (12,4 lb) |
| Weight Metric | 5.6 kg |
| Riding Style | ATV , Street |
