YUASA - BATTERY YUASA MF YTX7A-BS - YTX7ABS
74,98incl. VAT
74,98incl. VAT

74,98incl. VAT
| Type | AGM Maintenance Free |
|---|---|
| Length Imperial | 5-7/8" |
| Height Metric | 95.3 mm |
| Height Imperial | 3-3/4" |
| Acid | Includes Acid Pack |
| CCA/Ampere | 105 A |
| Battery Capacity | 6 Ah |
| Reference Number | YTX7A-BS |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Right |
| Positive Terminal Location | Left |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.7 A |
| Research Value | Finalized |
| Length Metric | 150 mm |
| Volts | 12 V |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Battery |
| Model | YTX |
| Length | 150 mm (5-7/8") |
| Width | 87 mm (3-7/16") |
| Width Imperial | 3-7/16" |
| Weight | 2,4 kg (5,25 lb) |
| Weight Metric | 2.4 kg |
| Weight Imperial | 5.25 lb |
| Height | 95,3 mm (3-3/4") |
| Riding Style | Off-Road , ATV , Street |
