YUASA - BATTERY YUASA MF YTX7L-BS - YTX7LBS
67,63incl. VAT
67,63incl. VAT

67,63incl. VAT
| Type | AGM Maintenance Free |
|---|---|
| Length Metric | 114 mm |
| Length Imperial | 4-1/2" |
| Height Imperial | 5-1/8" |
| Acid | Includes Acid Pack |
| CCA/Ampere | 100 A |
| Battery Capacity | 6 Ah |
| Reference Number | YTX7L-BS |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Left |
| Positive Terminal Location | Right |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.6 A |
| Research Value | Finalized |
| Volts | 12 V |
| Height | 130 mm (5-1/8") |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Battery |
| Model | YTX |
| Length | 114 mm (4-1/2") |
| Width | 71 mm (2-13/16") |
| Width Metric | 71 mm |
| Width Imperial | 2-13/16" |
| Weight | 2,3 kg (5 lb) |
| Weight Metric | 2.3 kg |
| Weight Imperial | 5 lb |
| Riding Style | Off-Road , ATV , Street , Snow |
