YUASA - BATTERY YUASA FA YTZ14S - YTZ14S
145,64incl. VAT
145,64incl. VAT

145,64incl. VAT
| Type | AGM Maintenance Free |
|---|---|
| Height Metric | 111 mm |
| Height Imperial | 4-3/8" |
| Acid | Factory Activated |
| CCA/Ampere | 230 A |
| Battery Capacity | 11.2 Ah |
| Reference Number | YTZ14S |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Right Front |
| Positive Terminal Location | Left Front |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.1 A |
| Research Value | Level 2 |
| Length Imperial | 6" |
| Length Metric | 152.4 mm |
| Volts | 12 V |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Product Name | Battery |
| Model | YTZ |
| Length | 152,4 mm (6") |
| Width | 87,3 mm (3-7/16") |
| Width Imperial | 3-7/16" |
| Weight | 3,9 kg (8,5 lb) |
| Weight Metric | 3.9 kg |
| Weight Imperial | 8.5 lb |
| Height | 111 mm (4-3/8") |
| Riding Style | UTV , Off-Road , ATV , Street , Adventure Touring / Dual-Sport , Snow , Watercraft |
