YUASA - BATTERY YUASA HD DRY Y50-N18L- - Y50N18LA
161,03incl. VAT
161,03incl. VAT

161,03incl. VAT
| Type | Conventional |
|---|---|
| Height Metric | 162 mm |
| Height Imperial | 6-3/8" |
| Acid | Shipped Dry |
| CCA/Ampere | 240 A |
| Battery Capacity | 20 Ah |
| Reference Number | Y50-N18L-A |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Left |
| Positive Terminal Location | Right |
| Battery Maximum Charge Rate | 2 A |
| Research Value | Finalized |
| Riding Style | UTV , Street |
| Length Imperial | 8-1/8" |
| Length Metric | 205.7 mm |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Product Name | Battery |
| Model | Conventional |
| Length | 205,7 mm (8-1/8") |
| Width | 90 mm (3-9/16") |
| Width Imperial | 3-9/16" |
| Weight | 5,1 kg (11,2 lb) |
| Weight Metric | 5.1 kg |
| Weight Imperial | 11.2 lb |
| Height | 16,2 cm (6-3/8") |
| Volts | 12 V |
| Vent Location | Left |
