YUASA - BATTERY YUASA CV DRY 12N12A-4A - Y12N12A4A1
68,85incl. VAT
68,85incl. VAT

68,85incl. VAT
| Type | Conventional |
|---|---|
| Length Imperial | 5-5/16" |
| Height Metric | 160.1 mm |
| Height Imperial | 6-5/16" |
| Acid | Shipped Dry |
| CCA/Ampere | 120 A |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Reference Number | 12N12A-4A-1 |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Right Front |
| Positive Terminal Location | Left Front |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.2 A |
| Riding Style | ATV , Street |
| Length Metric | 134 mm |
| Volts | 12 V |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Product Name | Battery |
| Model | Conventional |
| Length | 134 mm (5-5/16") |
| Width | 80 mm (3-3/16") |
| Width Metric | 80 mm |
| Width Imperial | 3-3/16" |
| Weight | 3,1 kg (6,75 lb) |
| Weight Metric | 3.1 kg |
| Weight Imperial | 6.75 lb |
| Height | 160,1 mm (6-5/16") |
| Vent Location | Left |
