YUASA - BATTERY YUASA CV DRY 12N5.5-4A - Y12N554A
42,10incl. VAT
42,10incl. VAT

42,10incl. VAT
| Type | Conventional |
|---|---|
| Length Imperial | 5-3/8" |
| Height Metric | 130 mm |
| Height Imperial | 5-1/8" |
| Acid | Shipped Dry |
| CCA/Ampere | 135 A |
| Battery Capacity | 5.5 Ah |
| Reference Number | 12N5.5-4A |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Right Front |
| Positive Terminal Location | Left Front |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.6 A |
| Research Value | Finalized |
| Riding Style | Off-Road , Street |
| Length Metric | 135 mm |
| Volts | 12 V |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Color/Finish | White |
| Product Name | Battery |
| Model | 12N55-4A |
| Length | 135 mm (5-3/8") |
| Width | 60 mm (2-3/8") |
| Width Metric | 60 mm |
| Width Imperial | 2-3/8" |
| Weight | 2 kg (4,5 lb) |
| Weight Metric | 2 kg |
| Weight Imperial | 4.5 lb |
| Height | 130 mm (5-1/8") |
| Vent Location | Left |
