YUASA - BATTERY YUASA HD DRY YB7C-A - YB7CA
78,83incl. VAT
78,83incl. VAT

78,83incl. VAT
| Type | Conventional |
|---|---|
| Height Metric | 114 mm |
| Height Imperial | 4-1/2" |
| Acid | Shipped Dry |
| CCA/Ampere | 75 A |
| Battery Capacity | 8 Ah |
| Reference Number | YB7C-A |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Left |
| Positive Terminal Location | Right |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.8 A |
| Research Value | Finalized |
| Riding Style | Street |
| Length Imperial | 5-1/8" |
| Length Metric | 129.5 mm |
| Volts | 12 V |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Product Name | Battery |
| Model | Yumicron |
| Length | 129,5 mm (5-1/8") |
| Width | 90 mm (3-9/16") |
| Width Metric | 90 mm |
| Width Imperial | 3-9/16" |
| Weight | 2,3 kg (5 lb) |
| Weight Metric | 2.3 kg |
| Weight Imperial | 5 lb |
| Height | 114 mm (4-1/2") |
| Vent Location | Rear |
