YUASA - BATTERY YUASA MF YT12A-BS - YT12ABS
133,75incl. VAT
133,75incl. VAT

133,75incl. VAT
| Type | AGM Maintenance Free |
|---|---|
| Height Metric | 105 mm |
| Height Imperial | 4-1/8" |
| Acid | Includes Acid Pack |
| CCA/Ampere | 175 A |
| Battery Capacity | 9.5 Ah |
| Reference Number | YT12A-BS |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Right Front |
| Positive Terminal Location | Left Front |
| Battery Maximum Charge Rate | 1 A |
| Research Value | Finalized |
| Length Imperial | 5-7/8" |
| Volts | 12 V |
| Height | 105 mm (4-1/8") |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Battery |
| Model | YTX |
| Length | 150 mm (5-7/8") |
| Width | 87 mm (3-7/16") |
| Width Metric | 87 mm |
| Width Imperial | 3-7/16" |
| Weight | 2,9 kg (6,5 lb) |
| Weight Imperial | 6.5 lb |
| Riding Style | Street |
