YUASA - BATTERY YUASA MF YT12B-BS - YT12BBS
133,75incl. VAT
133,75incl. VAT

133,75incl. VAT
| Type | AGM Maintenance Free |
|---|---|
| Length Imperial | 5-15/16" |
| Height Metric | 130 mm |
| Height Imperial | 5-1/8" |
| Acid | Includes Acid Pack |
| CCA/Ampere | 125 A |
| Battery Capacity | 10 Ah |
| Reference Number | YT12B-BS |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Right Front |
| Positive Terminal Location | Left Front |
| Battery Maximum Charge Rate | 1 A |
| Research Value | Finalized |
| Length Metric | 151 cm |
| Volts | 12 V |
| Height | 130 mm (5-1/8") |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Battery |
| Model | YTX |
| Length | 151 mm (5-15/16") |
| Width | 68 mm (2-11/16") |
| Width Metric | 68 mm |
| Width Imperial | 2-11/16" |
| Weight | 3,5 kg (7,75 lb) |
| Weight Metric | 3.5 kg |
| Weight Imperial | 7.75 lb |
| Riding Style | Street |
