YUASA - BATTERY YUASA FA YTZ10S - YTZ10S
129,83incl. VAT
129,83incl. VAT

129,83incl. VAT
| Type | AGM Maintenance Free |
|---|---|
| Length Imperial | 6" |
| Height Imperial | 3-5/8" |
| Acid | Factory Activated |
| CCA/Ampere | 190 A |
| Battery Capacity | 8.6 Ah |
| Reference Number | YTZ10S |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Right |
| Positive Terminal Location | Left |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.9 A |
| Research Value | Level 2 |
| Length Metric | 152.4 mm |
| Volts | 12 V |
| Height | 92 mm (3-5/8") |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Product Name | Battery |
| Model | YTZ |
| Length | 152,4 mm (6") |
| Width | 87,3 mm (3-7/16") |
| Width Metric | 87.3 mm |
| Width Imperial | 3-7/16" |
| Weight | 3,2 kg (7,1 lb) |
| Weight Metric | 3.2 kg |
| Weight Imperial | 7.1 lb |
| Riding Style | UTV , Off-Road , ATV , Street , Adventure Touring / Dual-Sport , Snow , Watercraft |
