YUASA - BATTERY YUASA HD DRY YB12AL-A2 - YB12ALA2
75,18incl. VAT
75,18incl. VAT

75,18incl. VAT
| Type | Conventional , Terminal Adapter |
|---|---|
| Height Metric | 160.1 mm |
| Height Imperial | 6-5/16" |
| Acid | Shipped Dry |
| CCA/Ampere | 150 A |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Reference Number | YB12AL-A2 |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Left |
| Positive Terminal Location | Right |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.2 A |
| Research Value | Finalized |
| Riding Style | Street |
| Length Metric | 134.6 mm |
| Volts | 12 V |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Kit |
| Product Name | Battery |
| Model | Yumicron |
| Length | 134,6 mm (5-5/16") |
| Width | 80 mm (3-3/16") |
| Width Metric | 80 mm |
| Width Imperial | 3-3/16" |
| Weight | 3,1 kg (6,75 lb) |
| Weight Metric | 3.1 kg |
| Weight Imperial | 6.75 lb |
| Height | 160,1 mm (6-5/16") |
| Vent Location | Left |
