YUASA - BATTERY YUASA HD DRY YB14-A2 - YB14A2
101,16incl. VAT
101,16incl. VAT

101,16incl. VAT
| Type | Conventional |
|---|---|
| Length Imperial | 5-5/16" |
| Height Metric | 175 mm |
| Height Imperial | 6-7/8" |
| Acid | Shipped Dry |
| CCA/Ampere | 175 A |
| Battery Capacity | 14 Ah |
| Reference Number | YB14-A2 |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Right |
| Positive Terminal Location | Left |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.4 A |
| Research Value | Finalized |
| Length Metric | 134.6 mm |
| Volts | 12 V |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Product Name | Battery |
| Model | Yumicron |
| Length | 134,6 mm (5-5/16") |
| Width | 89 mm (3-1/2") |
| Width Metric | 89 mm |
| Width Imperial | 3-1/2" |
| Weight | 3,5 kg (7,75 lb) |
| Weight Metric | 3.5 kg |
| Weight Imperial | 7.75 lb |
| Height | 175 mm (6-7/8") |
| Vent Location | Left |
