YUASA - BATTERY YUASA HD DRY YB16AL-A2 - YB16ALA2
129,37incl. VAT
129,37incl. VAT

129,37incl. VAT
| Type | Conventional |
|---|---|
| Length Imperial | 8-1/8" |
| Height Metric | 175 mm |
| Acid | Shipped Dry |
| CCA/Ampere | 210 A |
| Battery Capacity | 16 Ah |
| Reference Number | YB16AL-A2 |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Left Front |
| Positive Terminal Location | Right Front |
| Battery Maximum Charge Rate | 16 A |
| Research Value | Finalized |
| Riding Style | Street , Snow |
| Length Metric | 205.7 mm |
| Volts | 12 V |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Product Name | Battery |
| Model | Yumicron |
| Length | 205,7 mm (8-1/8") |
| Width | 71,1 mm (2-13/16") |
| Width Metric | 71.1 mm |
| Width Imperial | 2-13/16" |
| Weight | 3,9 kg (8,5 lb) |
| Weight Metric | 3.9 kg |
| Weight Imperial | 8.5 lb |
| Height | 175 mm (6-7/8") |
| Vent Location | Left |
