YUASA - BATTERY YUASA HD DRY YB16CL-B - YB16CLB
158,07incl. VAT
158,07incl. VAT

158,07incl. VAT
| Type | Conventional |
|---|---|
| Height Metric | 175 mm |
| Height Imperial | 6-7/8" |
| Acid | Shipped Dry |
| CCA/Ampere | 240 A |
| Battery Capacity | 19 Ah |
| Reference Number | YB16CL-B |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Left Post |
| Positive Terminal Location | Right Post |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.9 A |
| Research Value | Finalized |
| Riding Style | UTV , ATV , Street , Watercraft |
| Length Imperial | 6-7/8" |
| Length Metric | 175 mm |
| Volts | 12 V |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Product Name | Battery |
| Model | Yumicron |
| Length | 175 mm (6-7/8") |
| Width | 100 mm (4") |
| Width Metric | 100 mm |
| Width Imperial | 4" |
| Weight | 4,6 kg (10,1 lb) |
| Weight Metric | 4.6 kg |
| Weight Imperial | 10.1 lb |
| Height | 175 mm (6-7/8") |
| Vent Location | Right |
