YUASA - BATTERY YUASA CV DRY 12N7-4A - Y12N74A
53,74incl. VAT
53,74incl. VAT

53,74incl. VAT
| Type | Conventional |
|---|---|
| Height Metric | 133 mm |
| Height Imperial | 5-1/4" |
| Acid | Shipped Dry |
| CCA/Ampere | 70 A |
| Battery Capacity | 7 Ah |
| Reference Number | 12N7-4A |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Right Front |
| Positive Terminal Location | Left Front |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.7 A |
| Research Value | Finalized |
| Riding Style | Street |
| Length Imperial | 5-3/8" |
| Length Metric | 135 mm |
| Volts | 12 V |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Product Name | Battery |
| Model | Conventional |
| Length | 135 mm (5-3/8") |
| Width | 76,2 mm (3") |
| Width Metric | 76.2 mm |
| Width Imperial | 3" |
| Weight | 2,2 kg (4,75 lb) |
| Weight Metric | 2.2 kg |
| Weight Imperial | 4.75 lb |
| Height | 133 mm (5-1/4") |
| Vent Location | Left |
