YUASA - BATTERY YUASA CV DRY 12N9-4B-1 - Y12N94B1
64,90incl. VAT
64,90incl. VAT

64,90incl. VAT
| Type | Conventional |
|---|---|
| Height Metric | 139 mm |
| Height Imperial | 5-1/2" |
| Acid | Shipped Dry |
| CCA/Ampere | 85 A |
| Battery Capacity | 9 Ah |
| Reference Number | 12N9-4B-1 |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Right Front |
| Positive Terminal Location | Left Front |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.9 A |
| Research Value | Finalized |
| Riding Style | Street |
| Length Imperial | 5-5/16" |
| Length Metric | 134.6 mm |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Product Name | Battery |
| Model | Conventional |
| Length | 134,6 mm (5-5/16") |
| Width | 76,2 mm (3") |
| Width Metric | 76.2 mm |
| Weight | 2,5 kg (5,5 lb) |
| Weight Metric | 2.5 kg |
| Weight Imperial | 5.5 lb |
| Height | 139 mm (5-1/2") |
| Volts | 12 V |
| Vent Location | Right |
