YUASA - BATTERY YUASA HD DRY YB10L-A2 - YB10LA2
98,01incl. VAT
98,01incl. VAT

98,01incl. VAT
| Type | Conventional |
|---|---|
| Height Metric | 145 mm |
| Height Imperial | 5-3/4" |
| Acid | Shipped Dry |
| CCA/Ampere | 120 A |
| Battery Capacity | 11 Ah |
| Reference Number | YB10L-A2 |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Left |
| Positive Terminal Location | Right |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.1 A |
| Research Value | Finalized |
| Riding Style | Street |
| Length Imperial | 5-5/16" |
| Length Metric | 134.6 mm |
| Volts | 12 V |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Product Name | Battery |
| Model | Yumicron |
| Length | 134,6 mm (5-5/16") |
| Width | 90 mm (3-9/16") |
| Width Metric | 90 mm |
| Width Imperial | 3-9/16" |
| Weight | 3,2 kg (7,1 lb) |
| Weight Metric | 3.2 kg |
| Weight Imperial | 7.1 lb |
| Height | 145 mm (5-3/4") |
| Vent Location | Left |
