YUASA - BATTERY YUASA CV DRY YHD-12 - YHD12
156,65incl. VAT
156,65incl. VAT

156,65incl. VAT
| Type | Conventional |
|---|---|
| Height Metric | 165.1 mm |
| Height Imperial | 6-1/2" |
| Acid | Shipped Dry |
| CCA/Ampere | 200 A |
| Battery Capacity | 28 Ah |
| Reference Number | YHD-12H |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Right |
| Positive Terminal Location | Left |
| Battery Maximum Charge Rate | 2.8 A |
| Research Value | Finalized |
| Riding Style | Street |
| Length Metric | 205.7 mm |
| Volts | 12 V |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Product Name | Battery |
| Model | Conventional |
| Length | 205,7 mm (8-1/8") |
| Width | 133 mm (5-1/4") |
| Width Metric | 133 mm |
| Width Imperial | 5-1/4" |
| Weight | 6,9 kg (15,29 lb) |
| Weight Metric | 6.8 kg |
| Weight Imperial | 15.29 lb |
| Height | 165,1 mm (6-1/2") |
| Vent Location | Left |
