YUASA - BATTERY YUASA HD DRY YB9-B - YB9B
61,95incl. VAT
61,95incl. VAT

61,95incl. VAT
| Type | Conventional |
|---|---|
| Length Imperial | 5-5/16" |
| Height Metric | 139 mm |
| Height Imperial | 5-1/2" |
| Acid | Shipped Dry |
| CCA/Ampere | 115 A |
| Battery Capacity | 9 Ah |
| Reference Number | YB9-B |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Right |
| Positive Terminal Location | Left |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.9 A |
| Research Value | Finalized |
| Length Metric | 134.6 mm |
| Volts | 12 V |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Product Name | Battery |
| Model | Yumicron |
| Length | 134,6 mm (5-5/16") |
| Width | 76,2 mm (3") |
| Width Metric | 76.2 mm |
| Width Imperial | 3" |
| Weight | 2,4 kg (5,25 lb) |
| Weight Metric | 2.4 kg |
| Weight Imperial | 5.25 lb |
| Height | 139 mm (5-1/2") |
| Vent Location | Right |
