YUASA - BATTERY YUASA HD DRY YB7-A - YB7A
54,70incl. VAT
54,70incl. VAT

54,70incl. VAT
| Type | Conventional |
|---|---|
| Height Imperial | 5-1/4" |
| Acid | Shipped Dry |
| CCA/Ampere | 105 A |
| Battery Capacity | 8 Ah |
| Reference Number | YB7-A |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Right |
| Positive Terminal Location | Left |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.8 A |
| Research Value | Finalized |
| Riding Style | Street |
| Height Metric | 133 mm |
| Volts | 12 V |
| Height | 133 mm (5-1/4") |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Product Name | Battery |
| Model | Yumicron |
| Length | 134,6 mm (5-5/16") |
| Width | 76,2 mm (3") |
| Width Metric | 76.2 mm |
| Width Imperial | 3" |
| Weight | 2,3 kg (5 lb) |
| Weight Metric | 2.3 kg |
| Weight Imperial | 5 lb |
| Vent Location | Left |
