YUASA - BATTERY YUASA 6-VOLT DRY 6N6-3 - Y6N63B1
26,46incl. VAT
26,46incl. VAT

26,46incl. VAT
| Type | Conventional |
|---|---|
| Length Imperial | 3-7/8" |
| Height Metric | 111 mm |
| Acid | Shipped Dry |
| Battery Capacity | 6 Ah |
| Reference Number | 6N6-3B-1 |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Left Front |
| Positive Terminal Location | Right Front |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.6 A |
| Research Value | Finalized |
| Riding Style | Street |
| Volts | 6 V |
| Height | 111 mm (4-3/8") |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Product Name | Battery |
| Model | Conventional |
| Length | 99 mm (3-7/8") |
| Width | 57 mm (2-1/4") |
| Width Metric | 57 mm |
| Width Imperial | 2-1/4" |
| Weight | 0,9 kg (2 lb) |
| Weight Metric | 0.9 kg |
| Weight Imperial | 2 lb |
| Vent Location | Right |
