YUASA - BATTERY YUASA 6-VOLT DRY 6N4C- - Y6N4C1B
33,40incl. VAT
33,40incl. VAT

33,40incl. VAT
| Type | Conventional |
|---|---|
| Length Imperial | 2-13/16" |
| Height Metric | 104 mm |
| Height Imperial | 4-1/8" |
| Acid | Shipped Dry |
| Battery Capacity | 4 Ah |
| Reference Number | 6N4C-1B |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Left Rear |
| Positive Terminal Location | Right Front |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.4 A |
| Research Value | Finalized |
| Riding Style | Off-Road , Street |
| Length Metric | 71.1 mm |
| Volts | 6 V |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Product Name | Battery |
| Model | Conventional |
| Length | 71,1 mm (2-13/16") |
| Width | 71,1 mm (2-13/16") |
| Width Metric | 71.1 mm |
| Width Imperial | 2-13/16" |
| Weight | 0,6 kg (1,25 lb) |
| Weight Metric | 0.6 kg |
| Weight Imperial | 1.25 lb |
| Height | 10,4 cm (4-1/8") |
| Vent Location | Right |
