YUASA - BATTERY YUASA HD DRY YB4L-B - YB4LB
34,96incl. VAT
34,96incl. VAT

34,96incl. VAT
| Type | Conventional |
|---|---|
| Height Metric | 92 mm |
| Height Imperial | 3-5/8" |
| Acid | Shipped Dry |
| CCA/Ampere | 45 A |
| Battery Capacity | 4 Ah |
| Reference Number | YB4L-B |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Left |
| Positive Terminal Location | Right |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.4 A |
| Research Value | Finalized |
| Riding Style | Street |
| Length Imperial | 4-3/4" |
| Length Metric | 120.7 mm |
| Volts | 12 V |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Product Name | Battery |
| Model | Yumicron |
| Length | 120,7 mm (4-3/4") |
| Width | 70 mm (2-3/4") |
| Width Metric | 70 mm |
| Width Imperial | 2-3/4" |
| Weight | 1,2 kg (2,75 lb) |
| Weight Metric | 1.2 kg |
| Weight Imperial | 2.75 lb |
| Height | 92 mm (3-5/8") |
| Vent Location | Right |
