YUASA - BATTERY YUASA 6-VOLT DRY 6N2A- - Y6N2A2C
29,42incl. VAT
29,42incl. VAT

29,42incl. VAT
| Type | Conventional |
|---|---|
| Height Metric | 106 mm |
| Height Imperial | 4-3/16" |
| Acid | Shipped Dry |
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Reference Number | 6N2A-2C |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Right Rear |
| Positive Terminal Location | Left Front |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.2 A |
| Research Value | Finalized |
| Riding Style | Off-Road , Street |
| Length Imperial | 2-3/4" |
| Volts | 6 V |
| Height | 106 mm (4-3/16") |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Product Name | Battery |
| Model | Conventional |
| Length | 70 mm (2-3/4") |
| Width | 47 mm (1-7/8") |
| Width Metric | 47 mm |
| Width Imperial | 1-7/8" |
| Weight | 454 g (1 lb) |
| Weight Metric | 454 g |
| Weight Imperial | 1 lb |
| Vent Location | Front |
