YUASA - BATTERY YUASA HD DRY YB16B-A1 - YB16BA1
154,80incl. VAT
154,80incl. VAT

154,80incl. VAT
| Type | Conventional |
|---|---|
| Height Metric | 16.2 cm |
| Height Imperial | 6-3/8" |
| Acid | Shipped Dry |
| CCA/Ampere | 207 A |
| Battery Capacity | 16 Ah |
| Reference Number | YB16B-A1 |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Right Front |
| Positive Terminal Location | Left Front |
| Battery Maximum Charge Rate | 16 A |
| Research Value | Finalized |
| Riding Style | Street |
| Length Imperial | 6-5/16" |
| Length Metric | 160 mm |
| Volts | 12 V |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Kit |
| Product Name | Battery |
| Model | Yumicron |
| Length | 160 mm (6-5/16") |
| Width | 90 mm (3-9/16") |
| Width Metric | 90 mm |
| Width Imperial | 3-9/16" |
| Weight | 3,8 kg (8,4 lb) |
| Weight Metric | 3.8 kg |
| Weight Imperial | 8.4 lb |
| Height | 16,2 cm (6-3/8") |
| Vent Location | Left |
