YUASA - BATTERY YUASA HD DRY YB5L-B - YB5LB
39,62incl. VAT
39,62incl. VAT

39,62incl. VAT
| Type | Conventional |
|---|---|
| Height Metric | 130 mm |
| Height Imperial | 5-1/8" |
| Acid | Shipped Dry |
| CCA/Ampere | 60 A |
| Battery Capacity | 5 Ah |
| Reference Number | YB5L-B |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Left |
| Positive Terminal Location | Right |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.5 A |
| Research Value | Finalized |
| Riding Style | Off-Road , Street |
| Length Imperial | 4-3/4" |
| Length Metric | 120.7 mm |
| Volts | 12 V |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Product Name | Battery |
| Model | Yumicron |
| Length | 120,7 mm (4-3/4") |
| Width | 60 mm (2-3/8") |
| Width Metric | 60 mm |
| Width Imperial | 2-3/8" |
| Weight | 1,6 kg (3,5 lb) |
| Weight Metric | 1.6 kg |
| Weight Imperial | 3.5 lb |
| Height | 130 mm (5-1/8") |
| Vent Location | Right |
