YUASA - BATTERY YUASA HD DRY YB3L-A - YB3LA
35,33incl. VAT
35,33incl. VAT

35,33incl. VAT
| Type | Conventional |
|---|---|
| Height Metric | 111 mm |
| Height Imperial | 4-3/8" |
| Acid | Shipped Dry |
| CCA/Ampere | 30 A |
| Battery Capacity | 3 Ah |
| Reference Number | YB3L-A |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Left |
| Positive Terminal Location | Right |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.3 A |
| Research Value | Finalized |
| Riding Style | Off-Road , Street |
| Length Imperial | 3-7/8" |
| Length Metric | 99 mm |
| Volts | 12 V |
|---|---|
| Brand | YUASA |
| Units | Each |
| Product Name | Battery |
| Model | Yumicron |
| Length | 99 mm (3-7/8") |
| Width | 57 mm (2-1/4") |
| Width Metric | 57 mm |
| Width Imperial | 2-1/4" |
| Weight | 1,1 kg (2,5 lb) |
| Weight Metric | 1.1 kg |
| Weight Imperial | 2.5 lb |
| Height | 111 mm (4-3/8") |
| Vent Location | Left |
